Jak przygotować siebie oraz dziecko na ważną zmianę związaną z podjęciem decyzji o posłaniu dziecka do żłobka?

Zanim przyślesz dziecko do żłobka, warto zawczasu przyzwyczajać je do tak ważnych wydarzeń. Rozmawiaj z dzieckiem o pójściu do żłobka, o zmianie która go czeka. Dziecko rozumie więcej niż nam się wydaje. Mów o tym, że pójdzie do żłobka, dlaczego tak się stanie, opowiedz co tam będzie się działo – że będą ciekawe zajęcia i nowe zabawki. Poinformuj je, że zostanie tam z innymi dziećmi i nowymi ciociami, a rodzice odbiorą je jak tylko będą mogli.

Każde dziecko ma inny rozkład i plan dnia. Warto zapoznać się z harmonogramem żłobka i powoli, stopniowo, w miarę możliwości wdrażać podobny harmonogram w swoim domu. Im mniej różnic będzie między domem a żłobkiem, tym łatwiej dziecku będzie zaakceptować nową sytuację. Jeśli to możliwe, postaraj się także zachować ten rytm w weekendy oraz w wolne dni, żeby po nich dziecku było łatwiej wracać do żłobka. Rutyna, stały plan dnia, czyli przewidywalność, zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dziecko ma swoją ukochaną zabawkę, przytulankę, kocyk, czy smoczek, warto, aby miało tę rzecz ze sobą w żłobku. To także zwiększa to poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli to tylko możliwe, przebywaj wśród innych dzieci ze swoją pociechą, niech uczy się przebywania wśród innych. Uczęszczajcie do miejsc, gdzie jest więcej ludzi, zwłaszcza dzieci oraz hałasu (place zabaw, małpie gaje). Jeżeli masz taką możliwość, staraj się zostawiać czasami dziecko pod opieka innych osób (babcie, ciocie, wujkowie), aby dziecko nauczyło się przebywać samo wśród innych (bez rodziców), co pomaga to w adaptacji.

W miarę możliwości i umiejętności dziecka pozwól mu na samodzielność w jedzeniu oraz ubieraniu się, ponieważ buduje to jego pewność siebie. Wiadomo, że takie czynności wymagają od nas wiele cierpliwości i czasu, ale naprawdę warto pozwolić dziecku spróbowania swoich sił w tych czynnościach, nawet jeśli wydają one nam się z początku niedoskonałe i nawet zabawne. Pozwól mu dojść do pewnych umiejętności metodą prób i błędów, a nawet nie wiesz jak szybko i jak bardzo pozytywnie Cię zaskoczy. Rozmawiaj potem z kadrą na temat tego, czego dziecko się nauczyło, co już potrafi, a czego jeszcze nie, pozwoli to na jednokierunkowe działanie, które na pewno przyniesie wiele korzyści .

Gdy dziecko będzie przebywało w żłobku, będzie za Tobą tęsknić, nawet jeśli będzie się bawić najlepiej na świecie. Jednak każdy wie, że więź z rodzicami jest ogromna i nie możemy go jej pozbawić. Dlatego mimo licznych obowiązków, które na pewno masz, poświęć w domu maluchowi bardzo dużo swojej uwagi, aby nie potraktował żłobka jako próby odsunięcia go od rodziców oraz aby wiedział, że cały czas jesteście blisko i nic w tej relacji się nie zmieniło.

Gdy będziesz przyprowadzać dziecko do żłobka, nie zapominaj pożegnać się z nim czule oraz poinformować, że na pewno po nie wrócisz i o nim nie zapomnisz. Proszę nie wymykaj się ukradkiem, ponieważ dziecko i tak zorientuje się, że rodzic zniknął i to dopiero może doprowadzić do rozpaczy, a następnego dnia rozstanie może być jeszcze trudniejsze. Nie mów jednak „zaraz wracam”, jeśli wrócisz po nie za 5 godzin. Jeśli już nastąpi pożegnanie, postaraj się nie przedłużać tego momentu. Bądź konsekwentna/ny, ponieważ to ułatwia sytuację.

Bądź dobrej myśli. Uwierz w swoją pociechę i w słuszność decyzji, spokój i dużo pozytywnej energii udzieli się dziecku, które wyczuwa nasze emocje. Pozytywne nastawienie rodziców do adaptacji jest bardzo ważne!

Adaptacja

Niezależnie od tego jak wspaniale i wesoło może być w żłobku i jak dobra opieka w nim jest, pierwsze dni na pewno nie będą należały do najłatwiejszych. Pójście do żłobka to wielki krok i nowa sytuacja. Dostosowanie oraz przyzwyczajenie się do niej może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. W żłobku dziecko wchodzi w nowe otoczenie, którego nie zna, a do tej pory jego dom był całym światem,. Nowa sytuacja powoduje, że zostaje w zupełnie nieznanym mu miejscu. Teraz opiekę nad nim obejmą zupełnie nieznane mu osoby, do których będzie musiało się przyzwyczaić. Do tego dochodzą inne dzieci, a więc świat przestaje się kręcić wokół niego, nie raz będzie musiało podzielić się atrakcyjną zabawką, poczekać na swoją kolej (do pomocy w różnych czynnościach, czy do przewinięcia), uwaga skierowana nie będzie tylko na nim. Musimy zrozumieć, ze przez pierwszy okres dziecko może być drażliwe i domagać się więcej opieki, więcej czułości, po prostu więcej uwagi i nie jest to nic dziwnego.

Pozostawanie z dzieckiem w żłobku przez pierwsze dni pomaga w akceptacji sytuacji. Dziecko poznaje nowego otoczenia z osobą, która jest dla niego najważniejsza na świecie, czuje się bezpiecznie  i rozumie, że nie stanie mu się tam nic złego. Jeśli jednak nie masz możliwości pozostania z dzieckiem w żłobku, nie zostawiaj go od razu na cały dzień. Postaraj się wprowadzać go do nowego świata stopniowo, powoli. Na początek wystarczą max 3-4 godziny, potem powoli wydłużaj ten czas. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i jeśli jedno nie potrafi przyzwyczaić się zbyt szybko do nowej sytuacji, nie oznacza, że Twoje też tak zareaguje, być może jego adaptacja przebiegnie sprawniej. Trzeba obserwować dziecko i to do niego się dostosować. Pamiętaj, żeby być pozytywnie nastwionym, ponieważ dziecko wyczuwa nasze emocje. Nie przedłużaj pożegnań, ponieważ staną się one trudniejsze zarówno dla dziecka jak i rodzica. Zaufaj opiekunkom w żłobku, one zadbają o malucha i nie pozwolą, by stała mu się krzywda.